Ravenna, Classe Sant’Apollinare Kilisesi Bölüm I/III

Ravenna, Sant'Apollinare Kilisesi I
1'den 5'e değerlendirmek için yıldıza tıklayın!
[Toplam: 13 Ortalama: 5]

Bu hafta yazımda her hafta olduğu gibi, değerli Blog Takipçilerime & Misafirlerime Roma İmparatorluğu, Roma ve/veya İtalya hakkında ilginç bir konudan bahsetmek istiyorum. Üç bölümlük Ravenna, Classe Sant’Apollinare Kilisesi sunumumun ilk bölüm ile karşınızdayım.

Ravenna‘daki en büyük bazilikadır. M.S. 535 ile 538 yılları arasında inşaatı teşvik edilmiş, M.S. 9 Mayıs 549’da kutsandı. Kutsayan kişi bir yıl önce San Vitale Bazilikasını da kutsayan Başpiskopos Massimiano’dur.

Gotlar, Arius Mezhebinden Theodorik tarafından bir saray kilisesi olarak yapıldığı düşünülüyor. İlk yapıldığında İsa’ya adanmış. Daha sonra 9. YY’da Sant’Apollinare’nin Röliklerinin (Kutsal Vücut Parçaları, çoğunlukla kemikler) gelmesiyle kilisenin ismi değişmiştir. Hemen bitişiğinde Theodorik’in sarayının kalıntıları bugün halen görülmekte. Gotların kralı Theodorik’in en önemli eseri olarak bu kilise sayılmaktadır. Dışarıdaki portiko geç dönemde yapıya eklenmiştir. Yapı şekli tipik bir bazilikadır.

İsmin kökeni Latince Classis “Filo” kelimesinden türemiştir. Roma döneminde Classe’nin şu anki konumunun yakınında, Roma İmparatorluğu’nun donanmasının ikinci daimi filosunu barındıran bir liman vardı.

IV. yüzyıla kadar kullanılan bir mezarlık alanının üzerine inşa edilen yapı, Ravenna‘nın ilk piskoposu Sant’Apollinare‘ye ithaf edilmiş ve kalıntıları buraya nakledilmiştir. Classe’deki Sant’Apollinare Bazilikası 1500 yıl önce inşa edildiğinde denize yakın bir konumdaydı. Kendisinden önceki quadriportico’nun frizinde Via Popilia, yani Rimini’yi Aquileia’ya bağlayan Roma yolu geçiyordu.

Yüzyıllar boyunca uğradığı yağmalara rağmen hala orijinal yapısının güzelliğini korumakta, muhteşem duvar mozaikleri ve muhteşem mimari yapısıyla hayranlık uyandırmaktadır. Yan neflerde antik mermer lahitler ve orijinal döşemeden kalma mozaik parçalar sergileniyor.

Başlangıçta papaz evi alanının önünde, işlevi apsisi ve hemen önündeki alanı kilisenin geri kalanından ayırmak olan üçüncü sütuna kadar uzanan alçak bir çit vardı. Muhtemelen IX. yüzyılın ortalarında kilisenin bu alanı, Sant’Apollinare‘nin kalıntılarının yerleştirildiği mahzene yer açmak için yükseltildi.

Classe’de Sant’Apollinare Bazilikası, VI. yüzyıldan itibaren oluşturulan mozaikleriyle dünya çapında tanınmaktadır. Apsiste antik çağlardan günümüze ulaşan en büyük mozaik yüzeylerden birine ev sahipliği yapıyor.

Apsisin dekorasyonu muhtemelen İsa’nın Başkalaşımının bir temsili. Temanın seçimi, Arian öğretisi tarafından reddedilen İsa Mesih’in ilahi doğasını yinelediği için Arianizm’e karşı mücadeleyle yakından bağlantılıdır. Ancak kompozisyon aynı zamanda Ravenna kilisesinin kurucusunu yüceltme niyetiyle de tasarlandı.

Apsisin alt kısmında ise iki sıra kuzular arasında dua eden Sant’Apollinare figürü yer alırken, arka planda bitki örtüsü ve hayvanlarla süslenmiş geniş bir çimenlik bulunmaktadır.

Bazilika ve mozaikler, Orta Çağ’dan bu yana uygulanan çeşitli restorasyon döngülerinden etkilenmiştir. XV. yüzyılda Sigismondo Malatesta, Rimini’deki San Francesco Malatesta Tapınağı’nın inşasında kullanmak üzere kilisenin neflerinin duvarlarını kaplayan mermeri sökmüştür. Orta nefin yan duvarları XVIII. yüzyılda Stuko ve resimlerle süslenmiştir.

1996 yılından beri UNESCO miras alanı olan Classe’deki Sant’Apollinare Bazilikası, Classe Arkeoloji Parkı’nın, Classis Ravenna Müzesi ve Antik Classe Limanı ile birlikte temel bir unsurudur.

Bu haftalık bu kadar olsun. Haftaya Sant’Apollinare Bazilikasının ikinci bölümü ile ve her pazar saat 09:05 te yeni bir yazı ve konu ile karşınızdayım…

Hayat paylaşınca güzel!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.