PROCIDA ADASI TURLARIMIZ

Güney İtalya’nın Napoli Körfezi’de sıralı üç ikonik adadan biri olan Procida Adası aynı zamanda İtalya’nın 2022 için Kültür Başkenti unvanının sahibi. Flegrean Adaları’ndan biri olan Procida son yıllarda Kültür başkenti unvanının yanında İtalya’nın Covid’siz Ada projesi kapsamında tüm nüfusu aşılanan ilk ada olması ile de son derece ünlü ve medyada haklı olarak yerini almış.

Diğer iki adadan biri olan Capri, ünlülerin ve zengin yabancıların bir prestij tatil noktası iken, Ischia, genellikle Napoli’li yerliler tarafından tercih edilen ve doğal suları ile ünlü bir ada. Procida Adası ise bu üç adanın en küçüğü, en keşfedilmemişi ve en doğal kalmışı. Renkli evleri, sempatik limanı ile zevkli ve sakin İtalya imajını ziyaretçilerine en çok hissettiren ada.

Procida Adası, ziyaretçilerine uzun ziyaret ve yapılacaklar listesi, turistik atraksiyonlar sunmuyor ve sunmakta istemiyor. Güzelliği, sadeliği ve o gizemli çekiciliği de işte tam burada saklı. Ara sokaklarında yürürken tırmanılan yokuşları, renkli evleri ve bir espresso ile sakin hayatın, bir İtalyan değimi ile ‘Dolce Vita’ nın hızlı bir şeyler yapmamanın zevkini çıkarmak, tam da bu adaya layık bir hayat.

Napoli’den lokal tren ile kolaylıkla ulaşılan ve eski bir Roma şehri olan Pozzuoli’den (Sofia Loren’in kasabası) binilen bir feribot ile 45 dakikada Procida limanına varmak oldukça kolay. Procida Adasının kalbi Marina Procida yani Procida Limanı. Limanın kıyısı boyunca, ana caddesi Via Roma, mağazaları, kafeleri, restoranları, balıkçı tekneleri ve tarihi kilisesi Chiesa di Santa Maria della Pieta ile adanın en canlı bölgesi.

Bu liman bölgesi sonrası adanın içinde kaybolmak, işte en büyük zevk bu… Yokuşlar, engebeli ama adanın diğer cephesinden görülen unutulmaz manzara tüm yorgunluğa değecek cinsten. Yol üstünde bulunan küçük ve son derece zevkli kiliseler, adayı daha da sempatik kılıyor. 20 dakikalık kısa bir yürüyüş sonrası ‘Corricella Limanı – Marina di Corricella’ ya ulaşılıyor. Burası 17. YY dan kalma eski bir balıkçı limanı esasen ve başlı başına görülmeye değer bir nokta, ancak adanın limanını kuş bakışı görebilmek sadece ‘Castello D’Avanos’un bulunduğu manzara tepesinden mümkün.

Liman evleri çok renkli sarı, pembe ve mavinin neredeyse her tonunda, balkonlarında çamaşırlar ile karışmış çiçekler, açıkta boy boy ada halkının ana ulaşım aracı olan tekneler. Evlerin arasından yükselen çan kuleleri ile minik kiliseler. Bu adanın aşırı turistik olmamasının bir avantajı da manzaraya karşı bir kahve yudumlamak, minik alışverişler yapmak için normalin kat kat üstünde fiyatlı mağazalar, pahalı kafelerin olmaması.

Daracık şirin sokakları, pastel tonlardaki rengârenk ve huzur dolu evleri ve “Yetenekli Bay Ripley” ve “Il Postino” gibi kült filmlere set olmuş kasabalarıyla Procida, bir kültür ve doğa hazinesi olarak 2022 Kültür Başkenti unvanını hakkıyla kazanmış bir ada.     

Ada gezisi sonrası, isterseniz bir deniz molası da verebilirsiniz, ‘Ciraccio ve Pozzo Vecchio’ gibi kıyılarda enfes denizin tadını çıkarmanız mümkün.

Procida’da manzaranın seyrine dalabileceğiniz en güzel nokta ise adanın en kuzey ucunda konumlanan ‘Terra Murata’. Gayet başarılı şekilde korunmuş bir orta çağ kalesinin de ev sahibi olan bölge, aynı zamanda adanın en tarihi noktalarından biri.

Ada aynı zamanda tamamen doğal şartlarda yetiştirilen limonu ile meşhur olması. Adada limonlu yiyecek ve içecekleri, adaya has, limon rendesi, biber, zeytinyağı ve naneyle yapılan Procida Salatasının tadına bakmadan gelmemekte fayda var.

Procida Türkçe Turlar, kapalı gruplara özel olup dışarıdan katılımcımız olmayacak, tüm geziler, etkinlikler size ve grubunuza özel olarak planlanacak, gerçekleştirilecektir.

Devasa gruplar içinde koşarak/kaybolarak, bir yerlere yetişmek kaygısı ile değil, konfor ve güven içinde ayrıcalıklı hizmet alacağınız Türkçe konuşan Procida Türk Rehberleri ile keyifli bir VIP tur için sizleri bekliyor.

Kişi sayınız ve ziyaret tarihi bilgileriniz ile özel istekler, program detayları ve ücretlendirme için lütfen bize ulaşın.

Bekliyoruz…

E-posta

italyadarehber@gmail.com

Telefon

+39 333 377 5988

İtalya Turları

Bize ulaşın