VATİKAN TURLARIMIZ

Roma’yı ziyaret eden her turist için Vatikan Aziz Petrus Kilisesi/Bazilikası (San Pietro) ve Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) ziyareti olmazsa olmazlardandır. Tarih boyunca Papalık Hristiyan (Katolik) dünyasının tek hâkimi olmuş, aynı zamanda da politik olarak İtalya coğrafyasında bir güç unsuru olarak varlığını sürdürmüştür/sürdürmektedir. Papaların sanata olan düşkünlükleri & sanatçılara yaptıkları maddi, manevi destekler dünyada Roma’yı sanatın da başkenti haline getirmiştir. Kiliseler, saraylar, heykeller, meydanlar, köprüler hep bu şehir için yapılmıştır. Michelangelo, Raphael, Bernini gibi ustaların yanında adı belki çoktan unutulmuş yıldızlar bu ebedi şehir için çalışmışlar ve özellikle Vatikan’ı eserleri ile süslemişlerdirler.

Papaların destekleri ile Rönesans’ın ustaları sanatlarını bu şehirde icra ederlerken; sadece İtalya’nın değil, dünyanın dört bir yanından değerli eserler Vatikan’a, gerekirse satın alınarak ve/veya gerekirse hediye edilerek getirilmiştirler. Bugün Vatikan Müzesi’nde Antik Mısır Medeniyetinden, Asur’a, Etrüsklerden, Atina’nın Akropolis kazı eserlerine kadar çok geniş bir skaladan binlerce eseri bulabilirsiniz.

Dünyadaki müzeler sayılınca akla ilk British Museum, Louvre Müzesi gelebilir ancak hiçbir müze Vatikan Müzeleri kadar etkileyici, hiçbir süsleme Şapel Sistin Şapeli kadar büyüleyici & hiçbir fresk Rafaello Odaları kadar göz alıcı değildir.

Vatikan Aziz Petrus Kilisesi/Bazilikası (San Pietro)
Bilindiği üzere İsa’nın bir kilise/din kurma gibi bir amacı yoktu, bu görevi San Pietro’ya (Aziz Petrus, Peter) verdi. O da Avrupa’da dini yaydı ancak Roma’da Eski Romalılar tarafından öldürülmüş ve bugün ziyaret edilen San Pietro Bazilikası altına gömülmüştür. Papalık Makamı aslen onun devamı olarak görülür, San Pietro’nun yapımı 1500 lü yıllarda başladı & 1667 yılında de bitti. Öncesinde ise 4. YY da Büyük Konstantin tarafından yaptırılmış olan bir kilisenin varlığından haberdarız. Daha eskilere gidersek Hristiyanlık öncesi burada İmp. Neron’un sirki ve bir Nekropolis (Mezarlık) olduğu bilinmektedir. Michelangelo’nun henüz 25 yaşında yaptığı “Pieta” sı bir baş eser olup, Aziz Petrus’un mezarı, mutlaka görmeniz gereken noktalar arasındadır.

Tam ortasını bir Mısır Obeliskinin süslediği dünyaca ünlü meydan Mimar Bernini tarafından 1657-1667 arası yapılmıştır. Aziz Petrus Meydanı’na vardığınız zaman muhteşem kiliseyi fark etmemeniz/büyülenmemeniz mümkün değildir. 42 metre çapında ve 136 metre yüksekliğindeki kubbesi Roma’nın tüm manzarasına hakimdir.

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani)
Vatikan Müzeleri sahip oldukları 500 yıllık dev koleksiyonlar ile muhakkak ve tek kelime ile büyüleyicidir. Kesinlikle ziyarete değerdir. Dünyanın en değerli sanat ve arkeoloji koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu Müzeleri gezmek için yeterince zaman ayırmanız gerekmektedir. Vatikan Müzeleri, 11 müze 54 galeri ve 1.400’den fazla odadan oluşmaktadır.

Tabii müzelerin en önemli noktası Sistin Şapelidir. Adını Papa Sixtus’tan alan Şapel, Aziz Petrus Bazilikası ile birlikte Vatikan’ın en kutsal ve en çok ziyaret edilen yerleridir. 1473-1483 tarihleri arasında yapılmış olan Sistin Şapel’i, 1492 yılından beri Papa’ların seçildiği ve “Konklave” (Anahtar ile kapalı/kilitli) olarak adlandırılan toplantılara ev sahipliği yapmaktadır.

Papa seçimi sırasında içinde kurulan soba yardımıyla Papa seçildiyse bacasından beyaz, seçilemediyse siyah duman çıkma adeti halen devam etmektedir. Sistin Şapeli Papalık seçimi yanında sahip olduğu muhteşem freskler ile de ünlüdür. Michelangelo’nun 4 yılda süslediği/boyadığı enfes tavanı, dünyaca ünlü Adem’in Yaratılışı freski ve Michelangelo’nun 5 yılda tamamladığı Son Yargı, Kıyamet Günü fresklerini görmek ve incelemek Roma’ya kadar geldiyseniz hakkınızdır.

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani)’de her bir eserin önünde bir dakika duracak & gece gündüz 24 saat müzede kalacak olursanız (tabii bu mümkün değildir) her şeyi görmeniz teorik olarak yaklaşık 5 hafta sürecektir ve buna eminim ki ne zamanınız ne de gücünüz yetecektir.

Vatikan Müzeleri(Musei Vaticani) gezmek
Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) için halen rezervasyon yapmadıysanız veya kendiniz gezmeyi düşünüyorsanız, samimi olmam gerekirse, büyük bir hata yapmak üzeresiniz. Neden mi? Yıllarca birbirine ilave olan binalar ve koridorları ile Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) bir labirent gibidir ve sadece yolu bulmanız en mütevazi tahmin ile bir kaç saatinizi alacaktır. Tabii bu sırada Cem Sultan’ın freskini, Konstantin’in Lahtini, Truvaile ilgili heykelleri kaşıracağınızı garanti edebilirim. Ancak, müzeleri kendiniz ziyaret etmekte ısrarcı iseniz, en az bir ay önce Online Bilet almanızı şiddetle tavsiye ederim. Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani)’nde bilet satış gişesi yoktur !!!

Profesyonel bir rehber ile bu devasa müzeleri, Sistin Şapelini ve hemen akabinde Vatikan Aziz Petrus Kilisesi/Bazilikası’nı anadilinizde gezmek istiyorsanız, doğu yerdesiniz. Doğru zamanlama & resmi Vatikan Müzeleri sitesinden alacağınız biletler sayesinde, kuyrukta bekleyen tüm ziyaretçileri geçecek (Skip the line) ve Vatikan Müzelerine öncelikli gireceksiniz. Bu konuda size yardımcı olmaya hazırım.

Vatikan ziyaretimde, nelere dikkat etmeliyim…
Hangi firma, tur veya organizasyon ile Roma’ya/Vatikan’a gelmiş olmanızın/geleceğinizin pek bir önemi yok, eğer tur lideriniz (İtalyan Kokartı/Ehliyeti taşımayan hiç kimse, İtalya Kanunlarına göre Rehber olarak adlandırılamaz !!!) San Pietro Meydanında Vatikan‘ı bir köşede kaçak/göçek anlatıyorsa, hatta hatta sizinle beraber Vatikan Aziz Petrus Kilisesi/Bazilikası (San Pietro) içine girmiyor/giremiyorsa veya girip Kilise içinde anlatmıyor/anlatamıyor, sizinle gezip çıkıyorsa, ben nerede hata yaptım diye kendinize sorma zamanı sanki gelmiş demektir !!!

En doğru yöntem, seyahatinize başlamadan önce, Vatikan Aziz Petrus Kilisesi/Bazilikası’nı, tur liderinizin içinden anlatıp, anlatmayacağını, size turu satan firma/organizasyona baştan sormaktır. İçten anlatım size garanti edilmiyor/edilemiyorsa, bu durumda da lütfen beni arayınız, çünkü yanlış yerdesiniz…

Vatikan Kokartı/Ehliyeti taşımayan (Bu kokart İtalyan Kokartı üstüne alınan extra bir kokart/ehliyettir !!!) hiç kimse Vatikan Aziz Petrus Kilisesi/Bazilikası & Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) içinde anlatım yapamaz. Vatikan Kokartı sahip resmi rehberlere, Vatikan Müzeleri girişi doğal olarak ücretsizdir, sizden Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) girişi için extra ücreti isteyenler resmi rehber olamaz !!!

Size özel düzenlediğim yarım günlük ve/veya Roma Turu ile kombine edilmiş Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) Turları yanında Top VIP, Gece Turları, Kahvaltılı Turlar, Müzede Apertivo Turları ile müzeleri keşfetmeniz, değerli & limitli zamanınızı en verimli/efektif/zevkli şekilde geçirmeniz mümkün.

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani) Türkçe Turlarım, kapalı gruplara özel olup, dışarıdan katılımcımız olmayacak, tüm geziler, etkinlikler size ve grubunuza özel olarak planlanacak, gerçekleştirilecektir.

Devasa gruplar içinde koşarak/kaybolarak, bir yerlere yetişme kaygısı ile sürüklenerek değil, konfor ve güven içinde ayrıcalıklı hizmet alacağınız Türkçe konuşan Resmi Vatikan Rehberi ile keyifli VIP Tur sizleri bekliyor.

Kişi sayınız ve ziyaret tarihi bilgileriniz ile özel istekler, program detayları ve ücretlendirme için bana WhatsApp veya bir mail ile ulaşbilirsiniz.

A Presto… Bekliyorum…

E-posta

italyadarehber@gmail.com

Telefon

+39 333 377 5988

İtalya Turları

Bize ulaşın